خانه / روزنوشت / تروریست نبودن، ایستادنِ برگی در برابر باد!
نوشته‌ی پویا عزیزی
تروریست نبودن، ایستادنِ برگی در برابر باد!

تروریست نبودن، ایستادنِ برگی در برابر باد!

مخالفین دیگر را برای نمایش وفاداری خودشان به خرده‌کاری‌هایی مشغول می‌کنند که نهایتا هدف سیستم سرکوب را تامین می‌کند. اگر عوامل سیستم اطلاعاتی تیری از تاریکی رهنمون هدف می‌کنند. تیرخلاص‌زن‌ها اما رادیکال‌‌نماهایی هستند که نمایش تب و تاب و حرارت و حضور مستمرشان در همه جا برایشان مشروعیت آفریده است. …

اگر ادبیات خبری و سیاسی سال‌های اخیر و به‌ویژه دههٔ گذشته بازبینی شود؛ استفاده از کلماتی همچون ترور و تروریسم احتمالا بیش از دیگر کلمات صورت گرفته است. تعریف عمومی ترور که در فارسی به آن هراس‌انگیزی یا وحشت‌آفرینی گفته‌اند این‌طور است: به هرگونه عملکرد یا تهدید برای ترساندن و یا آسیب رساندن به شهروندان، حکومت و یا گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی ترور گفته می‌شود و تروریسم فرایندی است که در آن ترور به‌عنوان سوژه بخشی از زندگی فرد، گروه و یا دولت می‌شود.

حکومت‌های استبدادی و سرکوبگر برای به کنترل درآوردن یا از سرراه برداشتن‌ فعالیت‌های تاثیرگذار و چهره‌های مطرح و یا حتی چهره‌هایی که پتانسیل مطرح شدن دارند روش‌های گوناگونی دارند. این روش‌ها که معمولا در سازمان‌های اطلاعاتی و کمیته‌های فکری و برنامه‌ریزی آن‌ها تهیه و اجرایی می‌شوند تنها یک هدف را دنبال می‌کنند. به کنترل در آوردن و در صورت کارآ نبودن آن از میان برداشتن یا ترور آنچه سوژه می‌نامند.

جمهوری‌اسلامی و سازمان‌های اطلاعاتی آن هم از این قاعده هرگز مستثنی نیستند و سیستم سرکوب آن‌ها تنها به اعدام، شکنجه، اعتراف‌گیری و بستن دهان‌ها از راه رعب و وحشت اکتفا نکرده است.

برای نمونه نامهٔ سعید امامی در تاریخ شانزدهم مهرماه ۱۳۷۷ و دوماه پیش از قتل‌های زنجیره‌ای به این گونه تلاش‌ها اشاره می‌کند. امامی که در آن زمان مسئول مشاوران وزارت اطلاعات است در نامه‌ای با موضوع فضاسازی فرهنگی خطاب به وزیر اطلاعات وقت می‌نویسد: «همانطوریکه مستحضرید فعالیت گسترده عناصری نظیر «گلشیری، چهل تن، دولت​‌آبادی، مختاری و…» برای مطرح نمودن کانون و ایجاد وجهه و پشتیبانی جهانی برای آن مشکلات امنیتی را برای جمهوری اسلامی ایران و به خصوص وزارت به دنبال خواهد داشت. وجود جریانات قانونی موازی و ایجاد کیس‌​هایی در راستای به وجود آوردن انشعاب و ایجاد اختلاف در بین ایشان می‌​تواند از پیامدهای امنیتی موضوع بکاهد. اصلاح قانونی مطبوعات فعلی جوابگوی نیاز کنونی و دسیسه‌​های موجود نیست چرا که تنها در رابطه با صاحبان امتیاز و مدیر مسئول تعیین تکلیف می‌​‌کند. حال آنکه ما در عرصه فرهنگی قشر وسیع نویسنده، مترجم، مؤلف، گزارشگر، شاعر و… را داریم که تنها با برخوردی انفرادی و قانونمند ممنوع‌​القلم یا ممنوع‌​النشر نمودن می‌​توان از هجمه ایشان جلوگیری نمود.»

سعید امامی در ادامهٔ مشاوره‌اش پیشنهاد سازمان نظام فرهنگی یعنی چیزی شبیه نظام پزشکی و مهندسی را می‌دهد. قصد این را دارد که فعالین فرهنگی مورد تایید شماره‌دار شوند و دیگران هم از سر راه برداشته شوند.

ادامهٔ این تلاش‌ها نهایتا به زنجیره قتل‌هایی می‌انجامد که پروندهٔ قتل‌های زنجیره‌ای روشنفکران نامیده شد. در کنار آن، آن‌چه امامی از آن به‌عنوان به‌وجود آوردن اختلاف و ایجاد انشعاب نام برده است توسط عوامل حکومتی و وزارت اطلاعات به ویژه در میان اعضای کانون نویسندگان ایران پیش‌برده شد؛ در بسیاری موارد ناکام ماند اما در پاره‌ای موارد موفق هم بود.

با این حال هزینه‌های تحمیل شده به حکومت از راه حذف فیزیکی و استفاده از ترور نشان داد که استفاده چندباره از این تاکتیک، نه‌تن‌ها نمی‌تواند حکومت را از خطراتی که در پی دارد مصون کند بل‌که می‌تواند انشقاق و انشعاب و اختلاف نظر را در میان عناصر حکومتی به شکل عمده ایجاد کند. کمیته تشکیل شده توسط خاتمی و دستگیری سعید امامی و باند او و مسایلی که در اطراف آن مطرح شد نمونه‌ای برای این مساله‌اند. ترور‌ها در خارج از کشور نیز میزان هزینه‌آفرینی مشابهی برای حکومت داشتند.

معنای ترور و تروریسم هم در طول زمان و با تحولات اجتماعی دگرگون‌شد و شیوه‌های آن نیز تغییریافت. با پیشرفت تکنولوژی، دیگر نیازی به بمب و اسلحه و طناب نبود. تزریق بدافزار در برنامه‌های کامپیوتری برای از کار انداختن منابع اقتصادی، نظامی و سیاسی که امکان آن با هزینه‌ای اندک وجود دارد می‌توانست‌‌ همان اهداف را عملی کند.

غیرهوشمندانه است اگر جامعهٔ مخالفین حکومت و رسانه‌های آزاد بر این عقیده باشند که سیستم‌های اطلاعات و امنیت هدف اصلی خود در مقابله با تهدید‌های امنیتی از جانب آن‌ها را کنار گذاشته‌اند.

واقع‌بینانه این است که نگاهی به کارزارهای سیستم اطلاعاتی در برابر مخالفین نشان می‌دهد که حکومت از این هزینه‌سازی دست برداشته و وظیفه ترور را به دوش خود طرف مقابل نهاده است. یعنی با ایجاد فضا و کنترل آن دست به عملیات‌های روانی ویژه‌ای می‌زند که منجر به حذف فیزیکی سوژه مورد نظر از راه منزوی کردن می‌شود. ترور شخصیت سوژه کارویژهٔ این تاکتیک است.

تروریسم کلاسیک و حذف فیزیکی هیچ‌گاه نمی‌تواند با بدافزار تروریسم شخصیت و اشاعه یابی بی‌نظیر آن رقابت کند. این روش نه‌تن‌ها واکنش متقابلی ایجاد نمی‌کند بل که با مبهم کردن همه‌چیز و محو شدن اعتماد عمومی به رانهٔ هدایت‌گر سیستم سرکوب مبدل می‌شود.

از مهم‌ترین عملکردهای این تاکتیک ایجاد شبههٔ همکاری سوژه با سرویس اطلاعاتی است. این عملکرد در ابتدا حضور عوامل نفوذی واقعی سیستم را در نظرگاه جامعهٔ روبرو می‌پوشاند و در واقع کمک می‌کند با استفاده از «جاسوس‌سازی کاذب غیرجاسوس»، جاسوس یا جاسوسان اصلی مخفی بمانند.

در کنار این ویژگی این تاکتیک منجر به عملیات روانی و منزوی کردن سوژه‌ای می‌شود که تهدید امنیتی محسوب شده است و با بدافزار شایعات سیاسی، اقتصادی، اخلاقی و حتی جنسی پی‌گرفته می‌شود.

کافی است اختلاف‌نظری شکل بگیرد، زن و شوهری جدا شوند، اختلافی صورت گیرد، حرف باب میلی گفته نشود و هریک از این‌ها و هزاران مورد دیگر ربطی به مخالفین یا فعالین رسانه ربط داشته باشد. بدافزار به‌سرعت در همه‌جا پراکنده می‌شود و همه اذهان را که خود آلوده به‌‌ همان زمینه‌اند فرامی‌گیرد.

نیروهای عامل دستگاه امنیتی وارد می‌شوند و موج‌ها را تقویت می‌کنند با هر موجی که تقویت می‌شود بی‌اعتمادی گسترش بیشتری می‌یابد. عوامل دیگری از فعالین ناآگاهانه موج‌های تقویت‌شده را مشروعیت می‌دهند و در چشم به هم زدنی سیستم ایمنی و پاسخگویی دیگر نمی‌تواند کاری از پیش ببرد.

کافی است به وبلاگ‌ها و سایت‌های زیادی که به عنوان عامل پخش این بدافزار‌ها به خصوص درباره اهالی رسانه کار می‌کنند نگاه کنید. سایت امپراتوری دروغ – کارزار مقابله با هژمونی رسانه‌ای غرب، رادیو دیروز، بی‌تاوان و هزاران سایت و وبلاگ دیگر از این دسته‌اند که حتی نام کارزار بر آن‌ها از نقش ویژهٔ آن‌ها پرده برمی‌دارد و چه بسیارند هنوز آنهایی که شماری از این تولیدات اطلاعاتی را باور کرده و با آن اقدام به قضاوت دربارهٔ دیگری می‌کنند. او که باید منزوی شود.

فرد منزوی شده از این راه اگر چه هنوز در کنترل نیروهای امنیتی مانده است اما به دلیل اینکه هزینهٔ حمایت از او توسط دیگران بالارفته عملا در میان سکوت شکسته، خلع سلاح شده و به کناری زده می‌شود تا خواست سیستم امنیتی در این رابطه بر آورده شود. حالا او آماده است همه جانبه از سوی نهادهای امنیتی ضربه بخورد.

اما کسانی که کارویژهٔ دستگاه اطلاعاتی را پیش می‌برند خود دودستهٔ در باطن مجزا از یکدیگرند. عوامل سیستم اطلاعاتی که این شایعه‌ها را ایجاد و گسترده می‌کنند و آن دسته از به ظاهر رادیکال‌هایی که علاقه‌مندی آن‌ها به نمایش رادیکالیسم از تلاش‌های سیاسی آن‌ها کمتر است. آنهایی که در طول سالیان دراز همکاری با تشکل‌های مختلف مخالفین برای خودشان اعتباری کسب کرده‌اند و پای ثابت همه جلسات شده‌اند. آنهایی که در همه رسانه‌ها از چپ گرفته تا راست حاضرند و در همه تشکل‌ها از سیاسی تا نویسندگان همه‌کاره شده‌اند و برای محکم کردن اعتبار خود دست به هر کار غیراخلاقی می‌زنند. حتی انتشار بدافزار‌ها برای حذف دیگران!

عملکرد دستهٔ اول، اگر دستهٔ دوم که بدون جیره و مواجب وارد می‌شوند وجود نداشته باشند راه به جایی نمی‌برد و اگرنه به سرعت بالاخره آشکار می‌شود. آن‌ها هستند که مخالفین دیگر را برای نمایش وفاداری خودشان به خرده‌کاری‌هایی مشغول می‌کنند که نهایتا هدف سیستم سرکوب را تامین می‌کند. اگر عوامل سیستم اطلاعاتی تیری از تاریکی رهنمون هدف می‌کنند. تیرخلاص‌زن‌ها اما رادیکال‌‌نماهایی هستند که نمایش تب و تاب و حرارت و حضور مستمرشان در همه جا برایشان مشروعیت آفریده است.

تروریست شدن به این معنا کار ساده‌ای است اما تروریست نبودن در این فضا و ایستادن در برابر فرهنگ تروریسم خود به‌مثابه ایستادن برگی در برابر باد است وقتی همه تروریست‌ها در اتحادی نانوشته هم‌پیمان‌اند.

www.pdf24.org    Send article as PDF   
مخالفین دیگر را برای نمایش وفاداری خودشان به خرده‌کاری‌هایی مشغول می‌کنند که نهایتا هدف سیستم سرکوب را تامین می‌کند. اگر عوامل سیستم اطلاعاتی تیری از تاریکی رهنمون هدف می‌کنند. تیرخلاص‌زن‌ها اما رادیکال‌‌نماهایی هستند که نمایش تب و تاب و حرارت و حضور مستمرشان در همه جا برایشان مشروعیت آفریده است. ... اگر ادبیات خبری و سیاسی سال‌های اخیر و به‌ویژه دههٔ گذشته بازبینی شود؛ استفاده از کلماتی همچون ترور و تروریسم احتمالا بیش از دیگر کلمات صورت گرفته است. تعریف عمومی ترور که در فارسی به آن هراس‌انگیزی یا وحشت‌آفرینی گفته‌اند این‌طور است: به هرگونه عملکرد یا تهدید برای ترساندن…

بررسی کلی

امتیازبندی 4.75 ( 1 نظرسنجی ها)

درباره پویا عزیزی

پویا عزیزی : شاعر، منتقد، روزنامه نگار و فعال سیاسی است . وی در روز سوم اسفند یک هزار و سیصد وشصت و سه خورشیدی در فارسان شهری از توابع چهارمحال و بختیاری، متولد شده و کودکی و نوجوانی را گذرانده است و از دوران دبیرستان به ادبیات و شعر و علاقه مند شده و به سرودن شعر می‌پردازد. پس از مهاجرت به تهران و زندگی نزدیک به یک دهه در پایتخت، آشنایی نزدیک با محیط‌ها و نشریات ادبی وی را مصمم و حرفه ای به کار ادبیات و محافل ادبی می‌کشاند. کتاب‌هایش را منتشر می‌کند، سخنرانی می‌کند. مقاله می‌نویسد و در جمع‌های ادبی شرکت می‌کند. وی به ناچار شامگاه سوم اسفند یکهزار و سیصد و هشتاد و هشت کوه‌های مرزی ایران با ترکیه را در نوردیده و تبعیدی خواسته و ناخواسته را آغاز می‌کند. شهروند افتخاری شهر جنوا در ایتالیا و عضو کانون نویسندگان ایران(در تبعید) و انجمن قلم ایران (در تبعید) است. کتاب‌های منتشر شده : ۱- علامت بوسه می‌بارد (مجموعه شعر ) نشر آرویج۱۳۸۳ ۲- تهی (مجموعه شعر )نشر الکترونیک امضا ۱۳۸۶ 3- شعر دوازده اثر الکساندر بلوک (ترجمه پویا عزیزی) 1392 نشر آنتی فا 4-زخمرگ های در تبعید(مجموعه شعر) نشرسیپرس استکهلم 1392 دیگر فعالیت ها: در مجلاتی مانند کارنامه ، کلک ، بایا ، نافه ، گوهران و… سایت های اینترنتی معتبر فارسی و غیر فارسی آثار بسیاری از وی منتشر شده است. او دبیر بخش پنجره سایت ادبیات و فرهنگ دبیر بخش فارسی سایت ماه مگ تحریریه سابق دوماه نامه ی دال سردبیر بخش مقالات ادبی سایت ژرفا همکار بخش ادبی هفته نامه بین المللی هنرمند بوده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

x

این مطالب را نیز ببینید!

بحران سوریه در معادله توسعه

روابط آمریکا و روسیه و به‌کارگیری سیاست‌های جهانی‌شان، پس از تجزیه اتحاد ...