خانه / مقاله ها / این شاهد بازاری، وان پرده‌نشین باشد

این شاهد بازاری، وان پرده‌نشین باشد

پویا عزیزی – قدرت در صدر حکومت جمهوری اسلامی ایران با وجود ریزش‌های آن اکنون به شیوهٔ خانوادگی، مافیایی و پیچیده‌ای گسترش‌یافته و یا منتقل ‌می‌شود. این پیوندهای خانوادگی و نقش آن در تعیین مقام‌ها و منصب‌های عالی و کلیدی به‌خصوص در دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، دردسرهای مخصوص به خود را هم دارد. به‌ویژه اگر عملیات حاصل از آن در رسیدن به نتیجه مطلوب خطرپذیر باشد به جای فرد به یکباره کل خانواده حکومت زیر ضرب می‌رود. با این فرض، تلاش برای یافتن رابطه‌ها در ساختار قدرت جمهوری اسلامی، برای رسانه‌ها و روزنامه‌نگار‌ها، همیشه موضوع جذابی بوده است. به‌خصوص که این تلاش‌ها در رابطه با رمزگشایی ساختار قدرت در تشکیلات رهبری جمهوری اسلامی-دفتر خامنه‌ای، صورت بگیرد.

بیشتر تحلیل‌ها و گزارش‌هایی که سال‌های اخیر در این موضوع منتشر شده‌اند از نقش عمدهٔ محمدی گلپایگانی، علی‌اصغر میرحجازی، مجتبی خامنه‌ای و وحید حقانی در تشکیلات دفتر رهبر جمهوری اسلامی گفته‌اند.

به‌جز مجتبی خامنه‌ای که فرزند علی خامنه‌ای است. در میان مشاوران او بی‌شک علی اصغر میرحجازی و وحید حقانی بیشترین قدرت و نفوذ را بر رهبر و تشکیلات بیت دارند.

۲۲۲

با اینکه مسئولیت حفاظت از خامنه‌ای و دفتر او بر عهدهٔ یک گروه ویژه سپاه پاسداران به نام «سپاه ولی امر» است اما علی‌اصغر میرحجازی، به روشنی مسئولیت حفاظت اطلاعات بیت خامنه‌ای را دارد و در‌حالی‌که طی سال‌های گذشته کمترین خبر‌ها و تصویر‌ها از او منتشر شده، بانفوذ‌ترین و مؤثر‌ترین مهرهٔ بیت محسوب شده است. به همین خاطر است که سیاسیون به او لقب «مرد پشت پرده» داده‌اند.

حجازی که به عنوان شخص مورد اعتماد خامنه‌ای، در دوران اصلاحات با نماینده‌های احزاب سیاسی و اصلاح‌طلبان دیدار می‌کرد و برای نزدیکی سیاست ‌آن‌ها و خامنه‌ای تلاش می‌کرد؛ در کارنامه خود تحویل اولین حکم حکومتی به رییس مجلس وقت، در رابطه با خارج کردن طرح اصلاح قانون مطبوعات از دستور کار مجلس را دارد. بسیاری حجازی را که در زمان بررسی پرونده قتل‌های زنجیره‌ای به همراه عده‌ای دیگر از وزارت اطلاعات اخراج شد؛ یکی از برنامه‌ریزان اصلی این قتل‌ها و یار سعید امامی و البته دارای نقش اساسی در سرکوب اعتراض‌های مردمی می‌دانند.

نقش بسیار تعیین کننده او از سوی دیگر در همکاری با محمدباقر ذوالقدر، قائم مقام وقت سپاه پاسداران و حمایت و مدیریت چماق‌داران انصار حزب‌اللّه در حمله به تجمعات اصلاح‌طلبان و دانشجویان در دوران ریاست جمهوری خاتمی غیرقابل چشم‌پوشی است. اتحادیه اروپا به همین دلیل فروردین ۱۳۹۱، او و ۱۶ مقام ایرانی دیگر را به دلیل نقش داشتن در نقض گسترده و شدید حقوق بشر از ورود به این اتحادیه محروم و کلیه دارایی‌های آن‌ها را توقیف کرد.

نقش او هم اکنون هم به حدی است که حضور او در مجلس شورای اسلامی، در روز تصویب جزئیات طرح اجرای توافق جامع اتمی-برجام و جلسه شب قبل از آن با حضور علی لاریجانی – رئیس مجلس و علی شمخانی-دبیر شورای عالی امنیت ملی، توسط نمایندگان، نشانگر موافقت خامنه‌ای با تصویب سریع طرح اجرای برجام تلقی شد. درواقع حضور او باعث شد تصویب طرحی که با وجود مخالفان سرسخت، انتظار می‌رفت دست کم چند ساعت طول بکشد، در بیست دقیقه به پایان برسد.

درباره میزان نفوذ مرد پشت پرده بیت رهبری و نقش اطلاعاتی و امنیتی او گفته‌وناگفته‌های بسیاری وجود دارد. اما مرد پشت پرده دیگری هم در نظام اطلاعاتی سپاه پاسداران وجود دارد که تاکنون دربارهٔ او کمتر نوشته شده است. فرزند علی‌اصغر میرحجازی؛محمدحسن! که منابع خبری عربی به تازگی مطالبی در رابطه با او منتشر کردند.

محمدحسن میرحجازی در ۲۹ سالگی به‌عنوان یک مهره ارشد سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ارتقا یافته و به دلیل نقش مهم پدرش در حکومت، هم‌اکنون مسئول بخشی از یک واحد فوق‌سری و حساس است که وظیفه جمع‌آوری اطلاعات و شناسایی به منظور تسهیل عملیات در خارج از کشور، از جمله عملیات تروریستی را به عهده دارد.

۱۱۱

یک منبع نزدیک به خانواده حجازی گفته است : «محمدحسن هم مثل همه فرزندان مقام‌های حکومتی که به آقازاده‌ها مشهور هستند؛ زندگی مرفه و اشرافی‌منشانه دارد. خودروهای لوکس او از گران‌قیمت‌ترین‌ها در ایران هستند و برای میهمانی‌های شبانه‌اش هزینه‌های گزاف می‌کند. برای به دست آوردن آنچه می‌خواهد از رانت قدرت بهره می‌برد و ابایی هم در استفاده از آن برای دوستانش ندارد. ارتباطات او با اشخاص و گروه‌های قدرت باعث تداوم موفقیتش شده و امروز در نتیجه این اتصال‌ها و موقعیت پدرش، جایگاه منحصر به فردی در نیروی قدس یافته و برخلاف بسیاری از هم‌سن و سال‌هایش که برای یافتن شغلی ثابت از این در به آن در می‌زنند با مقامات بلندپایه نظامی و سیاسی حشر و نشر و نزدیکی می‌کند. »

گزارش رسانه‌های عربی حاکی از این است که او طی سال‌های اخیر مسئولیت عملیات‌های مخفی در اروپا، جنوب شرق آسیا و خاور میانه را بر عهده داشته و همچون دیگر اعضای ارشد سپاه قدس، با مدارک جعلی سفر کرده است. روندی که اگر همچنان ادامه یابد، می‌تواند او را در آینده‌ای نزدیک زیر ذره‌بین دولت‌ها و سازمان‌های امنیتی غرب بگذارد.

اما از آنجا که انجام عملیات توسط او به عنوان فرزند فرد مورد اعتماد خامنه‌ای در دفتر رهبری، ‌ بیش از دیگران خطرهای دیپلماتیک دارد، به‌طبع می‌تواند باعث دردسرهایی برای حکومت ایران شود. به‌خصوص اگر در حال انجام عملیات در خارج از کشور دستگیر شود. تحولی که به احتمال زیاد یک بحران بزرگ دیپلماتیک برای تهران را باعث می‌شود. بحرانی که نه محمد‌حسن و علی‌اصغر حجازی بل‌که شخص علی خامنه‌ای را در تیررس حملات قرار می‌دهد و پرده‌نشین را شاهد بازاری می‌کند.

yyyyy

www.pdf24.org    Send article as PDF   

درباره پویا عزیزی

پویا عزیزی : شاعر، منتقد، روزنامه نگار و فعال سیاسی است . وی در روز سوم اسفند یک هزار و سیصد وشصت و سه خورشیدی در فارسان شهری از توابع چهارمحال و بختیاری، متولد شده و کودکی و نوجوانی را گذرانده است و از دوران دبیرستان به ادبیات و شعر و علاقه مند شده و به سرودن شعر می‌پردازد. پس از مهاجرت به تهران و زندگی نزدیک به یک دهه در پایتخت، آشنایی نزدیک با محیط‌ها و نشریات ادبی وی را مصمم و حرفه ای به کار ادبیات و محافل ادبی می‌کشاند. کتاب‌هایش را منتشر می‌کند، سخنرانی می‌کند. مقاله می‌نویسد و در جمع‌های ادبی شرکت می‌کند. وی به ناچار شامگاه سوم اسفند یکهزار و سیصد و هشتاد و هشت کوه‌های مرزی ایران با ترکیه را در نوردیده و تبعیدی خواسته و ناخواسته را آغاز می‌کند. شهروند افتخاری شهر جنوا در ایتالیا و عضو کانون نویسندگان ایران(در تبعید) و انجمن قلم ایران (در تبعید) است. کتاب‌های منتشر شده : ۱- علامت بوسه می‌بارد (مجموعه شعر ) نشر آرویج۱۳۸۳ ۲- تهی (مجموعه شعر )نشر الکترونیک امضا ۱۳۸۶ 3- شعر دوازده اثر الکساندر بلوک (ترجمه پویا عزیزی) 1392 نشر آنتی فا 4-زخمرگ های در تبعید(مجموعه شعر) نشرسیپرس استکهلم 1392 دیگر فعالیت ها: در مجلاتی مانند کارنامه ، کلک ، بایا ، نافه ، گوهران و… سایت های اینترنتی معتبر فارسی و غیر فارسی آثار بسیاری از وی منتشر شده است. او دبیر بخش پنجره سایت ادبیات و فرهنگ دبیر بخش فارسی سایت ماه مگ تحریریه سابق دوماه نامه ی دال سردبیر بخش مقالات ادبی سایت ژرفا همکار بخش ادبی هفته نامه بین المللی هنرمند بوده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد ایران: بی‌توجهی به تحریم‌ها، اقتصاد مقاومتی

سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهور و اعضای دولت ...