خانه / روزنوشت / پیوستن ترکیه به ائتلاف جهانی؛ علیه داعش یا علیه انقلاب

پیوستن ترکیه به ائتلاف جهانی؛ علیه داعش یا علیه انقلاب

kobaneپویا عزیزی – فرآیند پدریابی برای فرزندی که اکنون نام خلافت اسلامی بر خود نهاده است، فرآیندی است که امروزه بازار گمانه زن ها و شبه رمال و پیش بین ها را گرم کرده است. از آمریکا و انگلیس گرفته تا ترکیه و کشورهای خاورمیانه، هریک بارها لقب پدر خلافت اسلامی را به دوش کشیده اند. مدارکی البته در بسیاری زمینه ها به دست آمده که برآیند همه آن ها نشان می دهد این کودک در حال بلوغ، خلف واقعی سیاست های سرمایه داری جهانی است که کنترل همه چیز جهان را بر عهده دارد. سیاستهایی که همواره جز جنگ و نابه سامانی ارمغانی برای خاورمیانه نداشته اند.

با کاهش حملات داعش در عراق، این نیروی تبهکار بر آتش خود در سوریه افزود تا کنترل سه منطقه خودمختار غرب کردستان را در مرزهای سوریه به دست گیرد. بیشترین این حملات هم اکنون بر منطقه کوبانی متمرکزند که در ادبیات رسانه های عربی عین العرب خوانده می شود. حمله به مناطق خودمختار کردها که حاصل پیشرفت روند انقلاب خلق ها در سوریه است و تمرکز بر آن از سوی داعش، جز این پیام را ندارد که داعش حکومت اسد را بر حکومت انقلابیون ترجیح می دهد و از این جهت اهرم آتش را در این سو بیشتر می فشارد.

بالاخره اما با بالا گرفتن جنگ و قوام یافتن آن، صف بندی طبقات در برابر یکدیگر با حضور آمریکا و موئتلفینش در جنگ با خلافت اسلامی شکل روشنی به خود گرفت و از دم خروس ترکیه نیز که پشت پرده بی طرفی پنهان شده بود رونمایی شد.

حمله به مناطق خود مختار کردها و از بین بردن یا تا حد امکان ضعیف کردن آن ها سیاستی است که ترکیه و داعش در آن اشتراکات قابل توجهی دارند. اشتراکاتی که  آزادی دیپلماتهای ترک گروگان گرفته شده توسط داعش در موصل را برای ترکیه و کمک های نظامی و تسلیحاتی و تسهیلات پشت جبهه ای را برای داعش به ارمغان داشت. معامله ای که معادله را برای تکمیل جبهه ضدانقلاب کامل کرد. تا یکبار دیگر نشان دهد که پیشرفت انقلاب با ایجاد یک جبهه ضدانقلاب متحد و مقتدر که برای سرنگونی انقلاب می جنگد قابل تشخیص است.

پارلمان ترکیه امروز با رای مثبت به عملیات نظامی در خارج از مرزهای این کشور، این اجازه را برای ارتش و دولت صادر کرد تا در عراق و سوریه دخالت نظامی کنند. این مصوبه مجوزی است تا در صورت لزوم، نیروهای مسلح ترکیه برای انجام عملیات و مداخلات نظامی برون مرزی اعزام و به نیروهای نظامی خارجی هم به همین منظور اجازه استقرار در خاک ترکیه داده شود.

آن چه پیش از این در منطقه دسته بندی هایی را باعث شده بود و روند تحولات را می شد از تحولات نیروی دوسوی آن بررسی کرد. مساله پایبندی به دولت – ملت و حکومت سرمایه بود که از سوی دولت اسد، دولت مالکی، دولت فعلی عراق، ایران و ترکیه با اسم رمز عراق یکپارچه پیگیری و پیشبرده می شد و در میان نیروهای کرد نیز بیش از همه حزب دموکرات کردستان به رهبری بارزانی و اتحادیه میهنی به رهبری طالبانی نماینده آن بودند و داعش که از ابتدا خود را دولت اسلامی عراق و شام نامیده و سپس خلافت اسلامی را اعلام کرد. در مقابل اما نیروی انقلاب بر خودمختاری مناطق آزاد شده، اقتصاد مشارکتی و کمونال، برابری نژادی و دینی، بر نقش زنان در روند توسعه این سیستم و نیروی مسلح خلق برای دفاع از آن تکیه می کرد و نمونه های ابتدایی آن را در مناطق کوبانی، جزیر و عفرین به اجرا در آورده بود.

روز چهارشنبه نهم مهرماه،‌ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری جدید ترکیه، دوره جدید مجلس بزرگ ملی – پارلمان ترکیه – را در حالی افتتاح کرد و همزمان لایحه اعطای مجوز به دولت برای شرکت در جنگ علیه گروه دولت اسلامی – داعش – را در دستور کار مجلس قرار داد که حزب دموکرات کردستان تبریک ویژه اش را برای رییس جمهوری ترکیه ارسال کرده و نچیروان بارزانی نیز به سرعت به آنکارا سفر کرد تا هماهنگی های لازم را به عمل آورد. تصویب این لایحه ترکیه را به ائتلاف ضد داعش پیوند زد.

این تحولات چراغی بر مسیر پیش رو افکند تا اندکی از آن را روشن کند. سابقه مبارزات حزب کارگران کردستان با دولت ترکیه و درگیری های طولانی مدتی که دولت ترکیه را به پذیرش روند صلح مجبور کرده بود، لایحه اردوغان و مصوبه پارلمان مبنی بر دخالت زمینی در سوریه و عراق را معنای متفاوتی می بخشد. دقت بر این نکته که مناطق سه گانه خودمختار با سازماندهی احزاب کرد انقلابی که بزرگترین آنها پ ک ک است شکل گرفته و مدیریت می شوند این معنای متفاوت را بر می سازد.

ترکیه که با کمک های تسلیحاتی و پشت جبهه ای به داعش و با بستن مرزها و میلیتاریزه کردن آن ها تا حد امکان حمله به کوبانی و دو منطقه خودمختار دیگر را برای داعش تسهیل کرده است (آنچه روز گذشته فرمانده قرارگاه مرکزی نیروی مدافع خلق به معنای پایان گرفتن روند صلح دانسته بود)1 با گرفتن مجوز حضور زمینی در جنگ احتمالا برنامه هایی برای پیشبرد مقاصد استراتژیک خود خواهد داشت که تحولات چند روز آینده از آن ها پرده بر می دارد.

 آن چه امروز روشن است  شکل گیری ائتلاف سرمایه داری جهانی و حامیان دولت ملت که نمایندگی آن ها روی زمین جنگ  را از این پس عضو ناتو یعنی ترکیه به عهده خواهد گرفت و نماینده ارتجاع دینی یعنی خلافت اسلامی همگی علیه انقلاب خواهد بود. باید دید که آیا ترکیه علیرغم وقوف بر توانایی عملیاتی حزب کارگران کردستان در سراسر ترکیه، دست به اقداماتی که گویا برای آن ها خیز برداشته است خواهد زد یا نه ؟!

1- کاراییلان گفته بود فرایند صلح در حقیقت به پایان رسیده ، آنچه اتفاق افتاد اعلام جنگ است اما با اینحال حرف آخر را رهبر ملت کرد عبدالله اوجالان می زند.

اوجالان دو روز گذشته در دیدار با نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها گفته است : این محاصرە نە فقط علیە دستاوردهای دمکراتیک ملت کرد است بلکە در عین حال ترکیه را بسوی مرحله‌ای از کودتا سوق خواهد داد. اگر تلاش‌ها برای قتل‌عام به نتیجه برسد, هم روند صلح پایان خواهد یافت, هم زمینەساز یک کودتای جدید و طولانی‌مدت خواهد شد. همه باید مسئله کوبانی و غرب کردستان را بخوبی درک کردە و باید بخوبی بر این واقعیت واقف باشند. آنهایی را که در ترکیه نمی‌خواهند روند صلح و مسیر دموکراتیک از میان برود فرامی‌خوانم تا مسئولانه و با جدیت لازم از کوبانی پاسداری کنند.

www.pdf24.org    Send article as PDF   

درباره پویا عزیزی

پویا عزیزی : شاعر، منتقد، روزنامه نگار و فعال سیاسی است . وی در روز سوم اسفند یک هزار و سیصد وشصت و سه خورشیدی در فارسان شهری از توابع چهارمحال و بختیاری، متولد شده و کودکی و نوجوانی را گذرانده است و از دوران دبیرستان به ادبیات و شعر و علاقه مند شده و به سرودن شعر می‌پردازد. پس از مهاجرت به تهران و زندگی نزدیک به یک دهه در پایتخت، آشنایی نزدیک با محیط‌ها و نشریات ادبی وی را مصمم و حرفه ای به کار ادبیات و محافل ادبی می‌کشاند. کتاب‌هایش را منتشر می‌کند، سخنرانی می‌کند. مقاله می‌نویسد و در جمع‌های ادبی شرکت می‌کند. وی به ناچار شامگاه سوم اسفند یکهزار و سیصد و هشتاد و هشت کوه‌های مرزی ایران با ترکیه را در نوردیده و تبعیدی خواسته و ناخواسته را آغاز می‌کند. شهروند افتخاری شهر جنوا در ایتالیا و عضو کانون نویسندگان ایران(در تبعید) و انجمن قلم ایران (در تبعید) است. کتاب‌های منتشر شده : ۱- علامت بوسه می‌بارد (مجموعه شعر ) نشر آرویج۱۳۸۳ ۲- تهی (مجموعه شعر )نشر الکترونیک امضا ۱۳۸۶ 3- شعر دوازده اثر الکساندر بلوک (ترجمه پویا عزیزی) 1392 نشر آنتی فا 4-زخمرگ های در تبعید(مجموعه شعر) نشرسیپرس استکهلم 1392 دیگر فعالیت ها: در مجلاتی مانند کارنامه ، کلک ، بایا ، نافه ، گوهران و… سایت های اینترنتی معتبر فارسی و غیر فارسی آثار بسیاری از وی منتشر شده است. او دبیر بخش پنجره سایت ادبیات و فرهنگ دبیر بخش فارسی سایت ماه مگ تحریریه سابق دوماه نامه ی دال سردبیر بخش مقالات ادبی سایت ژرفا همکار بخش ادبی هفته نامه بین المللی هنرمند بوده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

x

این مطالب را نیز ببینید!

راهبرد ایران: بی‌توجهی به تحریم‌ها، اقتصاد مقاومتی

سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهور و اعضای دولت ...