خانه / گفت و گو / همان اندازه که سکینه را حمایت کردند زندانیان سیاسی را هم حمایت کنند!

همان اندازه که سکینه را حمایت کردند زندانیان سیاسی را هم حمایت کنند!

گفت وگوی پویا عزیزی با شیرین عبادی

Guatemala-135-620x413شیرین عبادی قاضی سابق دادگاه، نویسنده و مدرس ايرانی است. او از نخستین قاضیان زن در ایران و تنها ایرانی است که جایزه صلح نوبل را در سال 2003به دلیل تلاش برای ترویج مردم سالاری و رعایت حقوق بشر و به ویژه حقوق کودکان و زنان در ایران دریافت کرد.

وی در طول دوران کاری در ایران، دفاع از پرونده‌های بسیاری از جمله تعدادی پرونده‌های ملی را پذیرفت، از آن جمله می‌توان به وکالت خانوادهٔ مقتولین قتل‌های زنجیره‌ای(فروهرها)،همین‌طور عزت‌الله ابراهیم‌نژاد که در حمله به کوی دانشگاه تهران کشته شد و زهرا کاظمی عکاس تبعه کانادا که در ایران به قتل رسید را مورد اشاره داشت. او در جریان ناآرامی‌های دانشجویی در سال ۱۹۹۹، شواهد و مدارکی دال بر دست داشتن برخی مقامات حکومتی در قتل دانشجویان دانشگاه تهران ارائه داد که منجر به بازداشت و حبس او برای سه هفته در سال ۲۰۰۰ شد. عبادی وکیل تعدادی از چهره‌های سرشناس فرهنگی و مطبوعاتی بوده است. وی وی هم‌چنین تعداد کثیری از پرونده‌های اجتماعی نظیر موارد کودک‌آزاری را وکالت کرده‌است و در بحث پرونده بین المللی ایران نیز فعال است.

عبادی تاکنون فعالیت بسیاری را برای احقاق حقوق بشر در ایران و در سطح بین‌الملل انجام داده است و توانسته است از دانشگاه های معتبر دکترای افتخاری دریافت کرده و شهروند افتخاری شهرهایی چون پاریس و جنواست.

قرار گفت‌وگویی با خانم عبادی تنظیم کردیم تا از این طریق نظرات‌شان در مورد مسایل مطرح و گاه مورد مناقشه روز بشنویم. از آن‌جایی که ایشان دارای مشغله‌های بسیار است همکار ما پویا عزیزی به مصاحبه کوتاه تلفنی با وی اکتفا نمود.

روز و شب

شیرین عبادی در گفت و گو با روز و شب:

همان اندازه که سکینه را حمایت کردند زندانیان سیاسی را هم حمایت کنند!

خانم عبادی حساسیت جهان این‌روزها نسبت به مسایل ایران، از گذشته بسیار بیش‌تر شده‌است تا جایی که می بینیم، فارغ از نهادهای حقوق‌بشری گاهی دولت‌ها هم مستقیما در این رابطه دخالت می‌کنند.

یکی از موضوعات مطرح امروز که بخش بزرگی از تبلیغات را هم به خود اختصاص داده است مساله حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی و مواضع حکومت ایران و مواضع جهانی در برابر اوست. به نقل از شما در جایی خواندم که جلو انداختن این مساله توسط سرویس امنیتی و قضایی ایران برای کمرنگ شدن مساله زندانیان سیاسی ایران در سطح جهان هست.

حال با توجه به این که این مساله خودش یک رسوایی بزرگ برای حکومت ایران به وجود أورده آیا طرح این بازی [اگر قایل به وجودش باشیم] حکومت ایران را چه قدر به مقصودش رساند ؟

– من به استناد گفته‌ها و نوشته‌هایی که از بیش از 26،27 سال پبش منتشر کردم همواره با سنگسار و مجازات‌هایی از این قبیل مخالف بودم و هم‌چنین از حامیان کمپین علیه سنگسار هستم. همین‌طور من سکینه محمدی را فردی می‌دانم که می‌بایست آزاد بشود، برای این‌که هیچ دلیلی که اتهام سنگین او را ثابت بکند به میزان کافی وجود ندارد. در مورد اتهام دیگر او باید بگویم پرونده طبق استناد گفته‌های وکیل او مختومه شده و بنابر‌این دلیل، سکینه باید فورا آزاد بشود. من این‌جا از حامیان کمپین برای آزادی سکینه تشکر می‌کنم که به این چنین مواردی حساس هستند. مساله مهم این است که همزمان هفده زندانی‌سیاسی در شرایط بسیار دشوار زندان‌سیاسی اعتصاب‌غذا کردند و من از وجدان بشری درخواست می‌کردم همان‌ گونه که نسبت به سکینه حساس هستند نسبت به زندانیان دیگر هم حساس باشند و این حساسیت به میزان کافی از ناحیه نهادهای بین المللی صورت گرفت. متاسفانه صدای زندانیان سیاسی که تا پای مرگ بر خواسته‌های دموکراتیک‌شان هستند آن چنان که باید و شاید شنیده نشد و این مساله باید مدنظر قرار داده شود که متاسفانه فقط سکینه محمدی نیست که در معرض چنین حکم های ناعادلانه‌ای‌ است. طبق اطلاعات واصله حدود 15 پرونده با چنین اتهامات و مجازاتی رو به رو هستند و به طور ناغافل و ناگهانی این پرونده تایید و برای اجرا ارسال شد و به خاطر آن وزارت اطلاعات همسر بی گناه آقای مصطفایی را گروگان گرفت که تمام این ها خلاف قانون هست و همین طور رفتارهای با زندانیان سیاسی. از همه نهادها و حامیان باید خواست همان اندازه که برای سکینه حساس هستند برای زندانی‌سیاسی هم حساس باشند و به همان اندازه که سکینه را حمایت کردند زندانیان سیاسی را هم حمایت کنند .

فکر می کنید این فشارهای جهانی در‌نهایت تا کی و چقدر روی حکومتی مثل جمهوری‌اسلامی تاثیر خواهد گذاشت و این تاثیر‌گذاری‌ها به چه شکلی است؟چون تا امروز حکم‌های سنگین و تحمل رنج های فراوان از سوی متهمین برون ده دستگاه قضایی ایران علیرغم این فشارها بوده است

فشار‌های بین المللی تا کنون مانع از بد تر شدن اوضاع شده است یعنی اگر این فشار‌ها نبود مانند سال‌های ۶۱ و ۶۷ ناگهان با اعدام تعداد کثیری از زندانیان مواجه می‌‌شدیم. بنا بر این فشار‌های بین المللی موثر بوده اما بایستی‌ وجدان عمومی‌ را حساس تر کنیم تا مردم دنیا هر چه بیشتر به کمک قربانیان نقض حقوق بشر که بیگناه در زندان هستند بیایند و این فشار‌ها باید تا زمانی‌ ادامه پیدا کند که دولت ایران ثابت کند به حقوق بشر احترام می‌‌گذارد و اولین گام برای اثبات چنین ادعایی آزاد کردن کلیه زندانیان سیاسی است.

با تو جه به سیاست‌های تنش ورزانه و جنگ افروزانه حکومت ایران و حساسیت غرب بر مسایل هسته‌ای و آن چه که دو طرف از آن از به عنوان گزینه‌های روی میز نام می‌برند، در فضای واقعی و خارج از تبلیغات و تهدیدات دولت‌ها، شما امروز احتمال حمله به ایران یا درگیری ایران در یک جنگ در منطقه خاور میانه را چقدر می‌بینید ؟

– من احتمال به حمله به ایران را تقریبا منتفی می دانم زیرا آمریکا در شرایطی نیست که بتواند به ایران حمله کند هم از جهت وضعیت اقتصادی و هم از جهت وضعیتی که در افغانستان و در عراق درگیرش کرده است. حمله از ناحیه اسراییل هم عملی نیست به این دلیل که اسراییل در معرض خطرات بیش‌تری هست و بعید است که مرتکب این خطا بشود و مساله فعلا در مورد ایران کاملا منتفی است.

مساله دیگری که می خواستم از شما بپرسم مساله پرونده‌های ایران در دادگاه های بین المللی ست.

خانم عبادی جمهوری‌اسلامی از ابتدای حضورش تا الان دست به جنایت های گسترده‌ای زده که بخشی از آن‌ها مصداق جنایت علیه بشریت‌اند. مثلا اعدام های دسته جمعی که عملا مدارک آن هم جز خاطرات و مشاهدات ارایه نشده، شما فکر می‌کنید چگونه و در چه شرایطی می‌شود پرده از این جنایات برداشت و آیا امکان آوردن جمهوری اسلامی پای میز محاکمه جهانی هست یا خیر . چگونه ؟

– دادگاه‌های بین المللی به این صورت تشکیل می‌شوند: یا تشکیل دادگاه به صورت ICC است که دولت ایران به معاهده آن به شکل رسمی نپیوسته، این دادگاه صلاحیت رسیدگی به جرایمی را دارد که بعد از تاسیس اتفاق بیفتند. بنابراین امکان رسیدگی در دادگاه ICC نیست. دادگاه بین المللی ویژه نوع دیگر دادگاه بین المللی‌ست و در مواقعی تشکیل می شود که شورای امنیت یا مجمع عمومی سازمان ملل رای بدهد که اتهام حکومتی در یک دادگاه بین المللی ویژه رسیدگی بشود که در این صورت بایستی اجماع بین المللی ایجاد شود و با توجه به حمایت روسیه و چین از ایران توانایی عملی برای ایجاد چنین دادگاهی به نظر من در حال حاضر نیست.

خانم عبادی در سخنرانی‌تان در جنوا بعد از دریافت شهروندی افتخاری، گفتید که دموکراسی در ایران از دستان زنان به جامعه ایران هدیه خواهد شد. نقش و تاثیر زنان در پیشبرد همه سویه جامعه ایران در دهه های اخیر چشمگیر و غیر قابل انکار است، شما مبارزات زنان را راهکار رسیدن به دموکراسی در ایران می‌بینید؟ به چه دلیل؟

– زنان نیمی از افراد یک جامعه هستند و وقتی که جامعه‌ای حقوق نیمی از افرادش را می‌گیرد در حقیقت از عدالت و دموکراسی به دور می‌افتد و به همین دلیل هست که پیروزی مبارزات زنان یعنی پیروزی نیمی از افراد یک اجتماع و باز شدن راه برای دموکراسی و خواست همیشگی زنان ایران آن است که حقوق برابر را در نهایت باید برای آن‌ها در نظر بگیرند و در صورتی که زنان یعنی نیمی از جامعه به خواست خودشان برسند و به حقوقشان نائل بشوند مسلما راه برای دموکراسی باز خواهد شد.

www.pdf24.org    Send article as PDF   

درباره پویا عزیزی

پویا عزیزی : شاعر، منتقد، روزنامه نگار و فعال سیاسی است . وی در روز سوم اسفند یک هزار و سیصد وشصت و سه خورشیدی در فارسان شهری از توابع چهارمحال و بختیاری، متولد شده و کودکی و نوجوانی را گذرانده است و از دوران دبیرستان به ادبیات و شعر و علاقه مند شده و به سرودن شعر می‌پردازد. پس از مهاجرت به تهران و زندگی نزدیک به یک دهه در پایتخت، آشنایی نزدیک با محیط‌ها و نشریات ادبی وی را مصمم و حرفه ای به کار ادبیات و محافل ادبی می‌کشاند. کتاب‌هایش را منتشر می‌کند، سخنرانی می‌کند. مقاله می‌نویسد و در جمع‌های ادبی شرکت می‌کند. وی به ناچار شامگاه سوم اسفند یکهزار و سیصد و هشتاد و هشت کوه‌های مرزی ایران با ترکیه را در نوردیده و تبعیدی خواسته و ناخواسته را آغاز می‌کند. شهروند افتخاری شهر جنوا در ایتالیا و عضو کانون نویسندگان ایران(در تبعید) و انجمن قلم ایران (در تبعید) است. کتاب‌های منتشر شده : ۱- علامت بوسه می‌بارد (مجموعه شعر ) نشر آرویج۱۳۸۳ ۲- تهی (مجموعه شعر )نشر الکترونیک امضا ۱۳۸۶ 3- شعر دوازده اثر الکساندر بلوک (ترجمه پویا عزیزی) 1392 نشر آنتی فا 4-زخمرگ های در تبعید(مجموعه شعر) نشرسیپرس استکهلم 1392 دیگر فعالیت ها: در مجلاتی مانند کارنامه ، کلک ، بایا ، نافه ، گوهران و… سایت های اینترنتی معتبر فارسی و غیر فارسی آثار بسیاری از وی منتشر شده است. او دبیر بخش پنجره سایت ادبیات و فرهنگ دبیر بخش فارسی سایت ماه مگ تحریریه سابق دوماه نامه ی دال سردبیر بخش مقالات ادبی سایت ژرفا همکار بخش ادبی هفته نامه بین المللی هنرمند بوده است.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

x

این مطالب را نیز ببینید!

شعر ایران همچنان شهروند یک جغرافیای بومی محدود است!

پویا عزیزی- از پگاه احمدی تاکنون چهار مجموعه شعر منتشر شده‌ است. ...